Příspěvky se štítkem „víno“

Burgundsko

Burgudsko - ikona

Burgundsko patří mezi nejbohatší oblasti Francie a představuje důležité historické, kulturní, gastronomické i hospodářské centrum. Centrem Burgundska je historické město Dijon, sídlo burgundských vévodů. Jsou zde i památky na románskou architekturu (Fontenay, Vézelay). „Zlatý věk“ Burgudska byl ve 14. století, kdy Francie bojovala v tzv. stoleté válce a burgundští vévodové zatím vybudovali jeden z nejmocnějších států v Evropě, který zahrnoval i dnešní Flandry a část Nizozemí. Pokračování »

Athény

Athény - ikona (Chrám Dia Olympského)

Athény jsou na mapě Evropy jako město přibližně 3500 let. Největšího rozmachu Athény dosáhly v době antiky, konkrétně v 5. stol. př. n. l. za vlády Perikla. V této době také byla i zahájena stavba ikony Athén: Akropolis. Hlavním městem se Athény staly opět v roce 1834. Pokračování »

Řecko

recko-120x120

Řecko je jednou z nejvděčnějších turistických destinací v Evropě. Především poskytuje široké možnosti rekreace u moře, a to jak v pevninských přímořských letoviscích, tak na četných ostrovech. Pro zájemce o historii je zpřístupněno mnoho především antických památek, staveb a muzeí. Po ekonomické krizi 2009/2010 se stalo Řecko o něco přístupnější. Řecko je členem EU, platí se zde eurem a je členem Schengenského prostoru, takže turisté z České republiky nepotřebují vízum. Pokračování »

Česká republika

Česká republika (ikona)

Česká republika, nebo-li zkráceně „Česko“, se rozkládá ve středu Evropy na rozloze 78.867 km². Má přibližně 10,5 milionu obyvatel (stav v roce 2009), je členem NATO a Evropské unie a platí se zde českou korunou. Česko patří do Schengenského prostoru; v praxi to znamená, že je možno překračovat hranice do všech sousedících států (Rakouska, Německa, Polska a Slovenska) bez pasové a celní kontroly. Česko je zajímavou turistickou destinací, ovšem je potřeba říci, že zcela převažuje zájem o hlavní město. Pokračování »

Francie

francie-120x120

Francie je velmi vděčnou turistickou zemí. Skýtá možnosti letní rekreace u moře, zimního lyžování v alpských střediscích, kulturního vyžití a nakupování. Fracie je známa především jako země červeného vína, i když se zde najdou i bílá vína, která překvapí. Gurmáni ocení i nepřebernou nabídku sýrů, a to včetně sýrů kozích, které jsou ve Fracii velmi populární. Ke kontinentálnímu francouzskému území, podle tvaru nazývanému také „Šestiúhelník“ (L’Hexagone) patří i středozemní ostrov Korsika a zámořská území, patřící Francii ještě z koloniální éry. Pokračování »