Rubrika „Francie“

Pikardie a Nord

Francie - Nord-Pas-de-Calais - Pikardie (ikona)

Oblast Nord-Pas-de-Calais a Pikardie nepatří k turisticky atraktivním místům. Přístav Calais je branou do Anglie, protože zde je kanál La Manche nejužší. Historické město Lille je zase branou do Belgie. Na březích řeky Sommy najdeme řadu památníků I. světové války. Jsou zde hřbitovy nejen francouzských a německých vojáků, ale také Angličanů a Američanů. Pokračování »

Ubytování – jak na hotel ve Francii

francie-120x120

Tohle povídání o tom, jak si zajistit ubytování (hotel) ve Francii není myšleno autoritativní výčet. Jsou to spíše osobní zkušenosti člověka, který si na vlastní kůži vyzkoušel „online hotel booking“ ve Francii. A úplně na začátku musím říci, že jsem byl s výsledkem on-line rezervace hotelu mile překvapen, a to i poměrem cen/výkon i u těch nejlevnější možností. Pokračování »

Mont-St-Michel

Mont-St-Michel (ikona)

Nejznámější a také patrně nejfotografovanější památkou Normandie je benediktinský komplex Mont-St-Michel. Na tuto výjimečnou památku si občas také dělá nárok Bretaň. Asi ne tak zcela bezdůvodně, ostrov Mont-Tombe, který památka prakticky beze zbytku pokrývá, leží na moři proti ústí řeky Couesnon, tedy prakticky u hranice obou regionů. Centrálním objektem je opevněné opatství, které se tyčí do úchvatné výšky. Pokračování »

Burgundsko

Burgudsko - ikona

Burgundsko patří mezi nejbohatší oblasti Francie a představuje důležité historické, kulturní, gastronomické i hospodářské centrum. Centrem Burgundska je historické město Dijon, sídlo burgundských vévodů. Jsou zde i památky na románskou architekturu (Fontenay, Vézelay). „Zlatý věk“ Burgudska byl ve 14. století, kdy Francie bojovala v tzv. stoleté válce a burgundští vévodové zatím vybudovali jeden z nejmocnějších států v Evropě, který zahrnoval i dnešní Flandry a část Nizozemí. Pokračování »

Francie – administrativní členění

Francie - aministrativní členění (ikona)

Francie má silné, decentralizované členění na departementy, které pochází již z roku 1790. Tehdy byla Francie rozdělena na 83 departementů a byly očíslovány. Tato čísla byla používána v administraci, například pro poštovní služby. Od té doby se systém změnil jen málo — dnes je departementů 100 a číslování je více-méně zachováno. Čísla departementů se používají např. jako součást poznávacích značek automobilů, v poštovních směrovacích číslech apod. Pokračování »

Normandie

Normandie (ikona)

Normandie se nachází na severozápadním pobřeží Francie. Své pojmenování dostala od Normanů (Vikingů), kteří ovládli oblast kolem dolního toku řeky Seiny již v 9. století. Historickým správním centrem je Rouen. Rouen byl postupně keltským obchodním střediskem, hostil římskou posádku, byl vikingskou kolonií a od roku 911 hlavním městem normanského vévodství. Byla zde upálena i Jana z Arku. Pokračování »