Pikardie a Nord

Oblast Nord-Pas-de-Calais a Pikardie nepatří k turisticky atraktivním místům. Přístav Calais je branou do Anglie, protože zde je kanál La Manche nejužší. Historické město Lille je zase branou do Belgie. Na březích řeky Sommy najdeme řadu památníků I. světové války. Jsou zde hřbitovy nejen francouzských a německých vojáků, ale také Angličanů a Američanů.

Amiens - katedrála Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame

Pikardie je historickým územím, byla francouzskou provincií až do 18. století. Nynější správní oblast Pikardie se ale s historickou Pikardií zcela nekryje. Hlavním městem a historickým správním centrem je Amiens. Katedrála Notre-Dame je patrně nejznámější památkou Pikardie a také patří mezi  poklady světového kulturního dědictví UNESCO.

Město Beauvais postihlo za II. světové války těžké bombardování a většina historického města byla zničena. Jako zázrakem však zůstala zachována nedokončená stavba katedrály Sv. Petra (Cathédrale St-Pierre). Stavba, která byla zahájena roku 1227, měla překonat výškou ostatní tehdejší katedrály. Některé části se ovšem během stavby několikrát zřítily.

Náboženské centrum Noyon se pyšní katedrálou Notre-Dame, která byla budována v letech 1150-1290 a která snoubí románský a gotický sloh.

Pikardie - Chantilly

Zámek Chantilly

Ve městě Compiègne zajali Burgunďané Johanku z Arku (1430). Je zde královský zámek  Château de Compièngne, který byl navržen pro Ludvíka XV., dokončil jej však až Ludvík XVI.

Mezi známý cíl výletníků patří zámek v Chantilly. Ten má římsko-galskou historii, avšak byl v průběhu doby častokrát přestavován. Za Velké francouzské revoluce byl prakticky zničen a byl pak zrekonstruován v novorenesančním slohu. Nyní je zde muzeum (Musée Condé) s obrazy Raffaella, Boticelliho aj. V blízkosti je tematický zábavní park Parc Astérix, která má podobu opevněné galsko-římské vesnice.

Nord-Pas-de-Calais - Lille

Lille

Oblast Nord-Pas-de-Calais je známa především přístavy Calais a Dunquerque.

Železnice Eurostar končí trať ve městě Lille, kde se přestupuje na vnitrozemské linky železnice a TGV.

Ve vápencovém podloží  města Arras je vybudována síť chodeb, jejíchž historie sahá až do 10. století. Ochranu v nich hledali obyvatelé i za I. světové války. Dnes je labyrint přístupný s průvodcem.

Podrobnosti o umístění
Pikardie
Adresa: Pikardie, Francie (FR)

Komentáře jsou uzavřeny.