Normandie

Normandie se nachází na severozápadním pobřeží Francie. Své pojmenování dostala od Normanů (Vikingů), kteří ovládli oblast kolem dolního toku řeky Seiny již v 9. století. Historickým správním centrem je Rouen. Rouen byl postupně keltským obchodním střediskem, hostil římskou posádku, byl vikingskou kolonií a od roku 911 hlavním městem normanského vévodství. Byla zde upálena i Jana z Arku.

Honfleur v Normandii: prodej cidre a calvadosu

Prodej cidre a calvadosu

Normandie se vyznačuje především chladnějším a deštivým počasím. Možná právě díky tomu je zde dostatek šťavnaté trávy pro chov skotu a výrobu sýrů. Je zde také velké množství jabloňových sadů. Mošt jablek se zpracovává na známý kvašený nápoj cidre a vyrábí se z něj jablečná pálenka kalvados. Méně obvyklá je také místní specialita — cidre vyráběný z hrušek. Normandie je vhodným místem i pro cykloturistiku.

Na severu je průmyslové centrum Normandie — přístav Le Havre, z velké části zničený během II. světové války. Vůbec celá Normandie nese stopy poslední světové války a najdeme zde i řadu památníků na kruté boje, které poběhly po vylodění Spojenců roku 1944. U ústí Seiny je malebný přístav Honfleur, známý především jako oblíbené místo francouzských impresionistů a oblíbené výletní místo.

Normandie: Falaise d'Aval

Pobřeží Normandie: Falaise d'Aval

Na pobřeží na východ od Le Havre najdeme malebné křídové útvary, z nichž nejznámější je Falaise d’Aval, nacházející se západně od Etretatu. Celé pobřeží se podle nich jmenuje Côte d’Albâtre (Alabastrové pobřeží).

Významným kulturním střediskem je i město Caen, které si vybral jako své sídlo Vilém Dobyvatel v 11. století. Z jeho doby se zachovala i dvě rozlehlá opatství a hrad na severním břehu řeky Orne.

Normandie: Mont St. Michel

Mont St. Michel

Neznámějším turistickým místem Normandie je patrně opatství Mont-St-Michel. Nachází se na ostrově Mont-Tombe (v překladu „Hrob na kopci“) na samém západním okraji Normandie na hranicích s Bretaní. První náboženské stavby pocházejí již z 8. století, vrcholu svého významu dosáhlo toto místo jako bendiktinský klášter ve 12.-13. století. Tehdy sem přicházela řada poutníků uctít kult sv. Michala a klášter se stal centrem středověké vzdělanosti. Malá komunita benediktiských mnichů je v opatství dodnes. Tursté by si neměli nechat z celého komplexu ujít především kostel, křížovou chodbu a gotický třípodlažní klášterní komplex La Merveille („zázrak“), postavený v rekordně krátké době 16 let.

Komentáře jsou uzavřeny.