Mont-St-Michel

Nejznámější a také patrně nejfotografovanější památkou Normandie je benediktinský komplex Mont-St-Michel. Na tuto výjimečnou památku si občas také dělá nárok Bretaň. Asi ne tak zcela bezdůvodně, ostrov Mont-Tombe, který památka prakticky beze zbytku pokrývá, leží na moři proti ústí řeky Couesnon, tedy prakticky u hranice obou regionů. Centrálním objektem je opevněné opatství, které se tyčí do úchvatné výšky.

Mont-St-Michel - panorama

Mont-St-Michel

Svého vrcholu dosáhl benediktinský klášter v 12. a 13. století, kdy sloužil jako centrum vzdělanosti a byl cílem poutníků kultu sv. Michala (tzv. miquelots). Konflikt s Angličany ve stoleté válce si vynutil stavbu opevnění. Silný příliv, který zaplavuje periodicky okolí ostrova, sloužil jaké jaké faktor obrany komplexu.

Dnes vede na ostrov asfaltová silnice a ústí řeky je zaplaveno nánosy písku. Nyní probíhají práce na odstranění tohoto nánosu. Současně existují projekty, které počítají s odstraněním hráze se silnicí a přilehlým parkovištěm a místo nich se plánuje vybudování dřevěného mostu. Tak by se komplex Mont-St-Michel ocitl zase na skutečném ostrově. Silnice na hrázi existuje již od roku 1879; omezení proudění díky této stavbě přispívá k zanášení okolí ostrova pískem.

Mont-St-Michel - chůze po písku

Mont-St-Michel při odlivu

Pod opatstvím je prakticky malé městečko s obchody a restauracemi, je zde kostel sv. Petra – Église St-Pierre a také malý hřbitov. Turisté přicházejí hlavní ulicí Grande Rue a mohou vystoupat až k opatství. Vstup na ostrov je zdarma, přístupný je rovněž i kostel St-Pierre, vstupné se platí jen do vstupu do vlastního opatství. Pokud přijedete autem, je potřeba uhradit i 6 Euro za parkovné.

V sezóně připomíná ostrov Mont-Tombe mraveniště, a to nejen svým tvarem, ale také množstvím turistů, kteří přecházejí všemi směry po křivolakých uličkách a hradbách všemi směry.

Mont-St-Michel - hrázděné domy

Hrázděné domy

V opatství žije stále komunita benediktinských mnichů, kteří navazují na tradici již od roku 966.

Návštěva ostrova stojí určitě za to, i když je tak trochu stranou. Ne nadarmo patří Mont-Saint-Michel mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO (UNESCO World Heritage Site).

Toto postavení je ale ohroženo – UNESCO hrozí vyškrtnutím, pokud se v okolí postaví plánované větrné elektrárny.

Podrobnosti o umístění
Opatství Mont-Saint-Michel
Adresa: Le Mont-Saint-Michel, Dolní Normandie, Francie (FR)

Geo souřadnice (šířka, délka): N48°38′10.046″ W1°30′40.918″ (48.636124, -1.511366), mapa...

Komentáře jsou uzavřeny.