Česká republika

Česká republika, nebo-li zkráceně „Česko“, se rozkládá ve středu Evropy na rozloze 78.867 km². Má přibližně 10,5 milionu obyvatel (stav v roce 2009), je členem NATO a Evropské unie a platí se zde českou korunou. Česko patří do Schengenského prostoru; v praxi to znamená, že je možno překračovat hranice do všech sousedících států (Rakouska, Německa, Polska a Slovenska) bez pasové a celní kontroly. Česko je zajímavou turistickou destinací, ovšem je potřeba říci, že zcela převažuje zájem o hlavní město.

Praha: Karlův most a mostecká věž

Praha: Karlův most

Nejznámějším místem a hlavní turistickou destinací je

Mezi další zajímavé místa s historickou tradicí patří: Brno, Kutná Hora, Český Krumlov, Karlštějn, Konopiště. Mezi tradiční lázeňská města patří Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně.

Přírodní krásy a jedinečné památky

Lipenská nádrž

Lipenská nádrž

Česká republika má čtyři národní parky: Krkonošský národní park, Národní park Podyjí, Národní park Šumava, Národní park České Švýcarsko a dále 25 cháněných krajinných oblastí. Jedinečné ekosystémy jsou chráněny jako národní přírodní rezervace — těch je v současnosti 110; dalších lokálních přírodních rezevací je 750. Menší oblasti nebo samostatné objekty jsou chráněny jako národní přírodní památka (těch je 102) resp. přírodní památka (1180).

Přehrady, jezera i rybníky poskytují v letních měsících příležitost pro rekreaci u vody, i když pro běžnou populaci, která se nevěnuje otužování, je plavecká sezóna dosti krátká (od června do srpna). A to ještě v srpnu začínají koupání komplikovat sinice.

Gastronomie

Česko je známo především výrobou piva, které se vaří nejen ve velkých, ale i v lokálních pivovarech. Jsou zde i regiony s výrobou vína (jižní Morava, Mělnicko). Mezi známé potravinářské produkty patří i výroba uzenin (pražská šunka).

Komentáře jsou uzavřeny.