Burgundsko

Burgundsko patří mezi nejbohatší oblasti Francie a představuje důležité historické, kulturní, gastronomické i hospodářské centrum. Centrem Burgundska je historické město Dijon, sídlo burgundských vévodů. Jsou zde i památky na románskou architekturu (Fontenay, Vézelay). „Zlatý věk“ Burgudska byl ve 14. století, kdy Francie bojovala v tzv. stoleté válce a burgundští vévodové zatím vybudovali jeden z nejmocnějších států v Evropě, který zahrnoval i dnešní Flandry a část Nizozemí.

Burgundské víno

Dijonská hořčice

Dijonská hořčice

Burgudsko je známo svými víny, které nesou jméno regionu – burgudské. Přestože známější jsou vína červená, ve skutečnosti se v Burgudsku vyrobí více vína bílého. Červená vína se vyrábějí především z odrůd Pinot noir a Gamay, bílá vína z odrůd Chardonnay a Aligote. Burgudské odrůdy byly dovezeny do Čech a pěstují se i u nás – jsou to známé odrůdy Chardonnay (bílé) a Rulandské modré (české pojmenování pro Pinot noir).

Dijon

Dijon - chrám sv. Michala

St-Michel

Centrum Dijonu vyniká nádhernou historickou architekturou. Vévodský palác (Palais des Ducs) byl přestavěn; dnešní podoba pochází ze 17. století, kdy sloužila parlamentu. Nyní je zde Muzeum umění (Musée des Beaux Arts).

Chrám Sv. Michala (St. Michel) byl stavěn od 15. do 17. století, a tak zde najdeme jak gotické, tak i renesanční detaily. Dijon je znám také svou hořčicí a perníkem (pain d’épice), jeho obliba pochází zřejmě z doby, kdy Dijon byl křižovatkou cest s kořením. Dijon je dále znám i svým bohatým kulturním životem a jako uznávané univerzitní centrum.

Dijon - Poste Grangier

Poste Grangier

Další pamětihodnosti Burgundska

  • Bazilika sv. Magdaleny (Basilique Ste-Madeleine) ve Vézelay s přilehlým opatstvím.
  • Renesanční zámek v Tanlay (Château de Tanlay).
  • Fontenayské opatství (Abbay de Fontenay) – nejstarší dochované cisterciácké sídlo s románským opatským kostelem. Založeno bylo v roce 1118 svatým Bernardem. Po Francouzské revoluci bylo přeměněno v papírnu a po roce 1906 bylo opět zrekonstruováno.
  • Autun s impozantní bránou sv. Ondřeje (Porte St-André), která byla součástí římských hradeb. Zachovaly se i zbytky římského divadla (amfiteátru) pro 20.000 návštěvníků.

Podrobnosti o umístění
Burgudsko
Adresa: Burgudsko, Francie (FR)

Geo souřadnice (šířka, délka): N47°3′9.018″ E4°23′1.399″ (47.052505, 4.383722), mapa...

Komentáře jsou uzavřeny.