Athény

Athény jsou na mapě Evropy jako město přibližně 3500 let. Největšího rozmachu Athény dosáhly v době antiky, konkrétně v 5. stol. př. n. l. za vlády Perikla. V této době také byla i zahájena stavba ikony Athén: Akropolis. Hlavním městem se Athény staly opět v roce 1834.

Doprava

Athénské metro

Athénské metro

Z athénského mezinárodního letiště je přímá doprava metrem nebo autobusy. Pro obojí je potřeba koupit si zvláštní jednorázovou jízdenku se zvláštním tarifem. Pro pohyb po městě je výhodné zakoupit si týdenní jízdenku, která je levnější než například jízdné v Praze (alespoň tak tomu bylo v roce 2008). Tramvaje, autobusy, trolejbusy i metro (kromě jedné nejstarší linky) jsou klimatizované, což obzvláště v plné sezóně přijde vhod.

Památky

Pro 6 nedůležitějších památek v Athénách je možno si zakoupit zlevněnou kupónovou vstupenku. Absolvování všech těchto „povinných“ turistických atrakcí si vyžádá nejméně usilovné 2 dny.

Akropolis

Akropolis

Athénská Akropole je soubor staveb na pahorku stejného jména. Vznikly na něm tři různé chrámy (Parthenón, Chrám Athény Niké, Erechtheion), monumentální vchod Propylaje, dále Dionýsovo divadlo, později postavené mnohem větší Divadlo Heróda Attica – nyní zrekonstruované a místo, kde se konají koncerty pod širým nebem. Ve spodní části je sloupořadí – Eumenova stoa.

Athénská Agora nebo-li tržistě sloužila v době antiky jako obchodní centrum. Attalova stoa byla zrekonstruována v 50. letech a nyní je v ní umístěno Muzeum Athénské Agory. Součástí je i chrám Hefaisteion (Théseion), který je nejlépe dochovanou stavbou na Agoře. V noci je osvětlen, takže je dobře vidět z četných athénských pahorků.

Chrám Dia Olympského (Olympieion) je nyní již ruinou, ze které se zachovalo pouhých 15 sloupů z původních 104. Byl největší v Řecku (předčil i Parthenón)

Kerameikos – hrnčířská čtvrť a hřbitov.

Národní archeologické muzeum obsahuje největší skvosty, shromážděné po II. světové válce z různých muzeí.

Athénský Parlament

Athénský Parlament

Náměstí Syntagma s budovou Parlamentu (Voulí) a hrobem neznámého vojína a čestnou stráží v charakteristických uniformách (suknice a dřeváky s bambulí). Poblíž je Národní park.

Rekreace u moře

Tramvají je možno dojet až k moři; poblíž stanic jsou placené i neplacené pláže. Metrem je možno dojet do přístavu Pireus, odkud je možno dojet lodí na řecké ostrovy (nejbližší Egina, Poros a Hydra) s mnohem čistší vodou, než je poblíž Athén. Pokud jste v Athénách na více dní, tak doporučuji „obětovat“ jeden den na výlet lodí za koupáním.

Podrobnosti o umístění
Město Athény
Adresa: Athény, Attiki, Řecko (GR)

Geo souřadnice (šířka, délka): N37°59′1.376″ E23°43′45.515″ (37.983716, 23.72931), mapa...

Komentáře jsou uzavřeny.