Athény – Athénská Agora

Athénská Agora je muzeum původního athénského tržiště pod širým nebem. Agora tvořila centrum starověkých Athén. Bylo zde sídlo radnice i soudního dvora a konala se zde i shromáždění lidu. Zde byl obžalován i popraven Sókratés (v r. 399 př. n. l.). Na Agoře se nacházely i školy, divadla, obchody a mincovna. Moderní vykopávky a rekonstrukce byly zahájeny ve 30. letech minulého století.

Athénská Agora - neroztříděné památky

Agora - neroztříděno

Na Agoru pohodlně dojedete metrem (stanice Monastiraki). Na Agoře se stále pracuje a je zde mnoho součástí staveb, které zatím odpočívají na hromadách neroztříděny.

Attalova stoa

Tato monumentální budova byla zrekonstruována v letech 1953-56. Dnes je v něm Muzeum athénské agory. Pro nás je zajímavé, že právě zde byla v roce 2003 podepsána přístupová smlouva 10 nových členských zemí (mezi nimiž byla i ČR) do EU.
Stou nechal původně vystavět král Attalos II. z Pergamu (vládl v letech 159-138 př.n.l.).

Agora - muzeum (olejové lampy)

Olejové lampy v muzeu

Zajímavý je především důvod, proč Attalos věnoval Athénám tak hodnotný dar: ocenil tak totiž vzdělání, kterého se mu v Athénách dostalo. Je to velmi inspirativní i po více než 2000 letech. Stoa vyhořela v roce 267 (byla úmyslně vypálena).

Současné muzeum shromáždilo především artefakty, nalezené na Agoře při archeologických pracech. Mezi artefakty, které stojí za zmínku, patří především ostraka (hliněné střepy, na které se psala jména občanů ohrožujících stát), klepsydra (vodní hodiny na měření délky soudních řečí), bronzová kolečka určená na hlasování, a pak předměty denní potřeby (olejové lampy, hrnce, hliněné mřížky na grilování apod.).

Agora - Hefaisteion

Agora - Hefaisteion

Hefaisteion (Theseion)

Hefaistův chrám (Hefaisteion, nazývaný také Théseion podle athénského krále Thésea) patří mezi nejzachovalejší stavby na agoře. Byl postaven v letech 449-440 př.n.l. a je volně přístupný. V noci je osvětlen, takže je dobře vidět z okolních vyvýšených míst. Od 7. do 19. století fungoval jako ortodoxní katolický chrám Sv. Jiří.

Agora: Agii Apostoli (Sv. Apoštolové)

Kostel Agii Apostoli

Agii Apostoli Solaki (kostel Sv. apoštolů)

Vedle Hefaisteionu je to jediná vcelku dochovaná stavba na agoře – i když samozřejmě mnohem mladší. Byla založena v poslední čtvrtině 10. století.

V letech 1876-1882 byl kostel necitlivě rekonstruován a částečně přestavěn.

Během rozsáhlých archeologických vykopávek na Agoře v polovině 20. století byl kostel restaurován.

Podrobnosti o umístění
Athénská agora
Muzeum Athénské Agory
Adresa: Adrianou 24, GR-105 55 Athény, Attica, Řecko (GR)

Geo souřadnice (šířka, délka): N37°58′30.666″ E23°43′27.044″ (37.975185, 23.724179), mapa...

Komentáře jsou uzavřeny.